Як стати уповноваженим експортером та отримати переваги для експортерів до ЄС

Переваги та преференції

Інститут уповноваженого експортера спрямований на максимальне спрощення та прискорення процедури експорту товарів українського походження на ринки країн ЄС, а також застосування тарифних преференцій (пільговий режим оподаткування) до товарів українського походження в країнах ЄС.

Перевагою статусу уповноваженого експортера є те, що для отримання тарифних преференцій український експортер товару має змогу самостійно визначати та декларувати походження товарів на комерційних/товаросупровідних документах без залучення митниці та без оформлення сертифіката з перевезення форми EUR.1. Водночас це означає посилення відповідальності експортера за правдивість інформації, яка необхідна для визначення українського походження товару.

Інститут уповноваженого експортера запроваджено у 2015 році. При цьому, схваленим експортером може бути підприємство-експортер, юридична особа, зареєстрована в Україні, за винятком митного брокера, яка здійснює постійні відправлення товарів на умовах угод та має право самостійно оформлювати декларацію інвойс незалежно від вартості партії товару.

Строк дії статусу схваленого експортера не обмежений у часі.

Як отримати

Щоб отримати статус уповноваженого експортера підприємство-експортер подає до митниці за місцем своєї державної реєстрації заяву, підписану керівником і завірену печаткою підприємства-експортера, заповнену за формою, визначеною наказом Міністерства фінансів України від 07.10.2014 №1013 «Про затвердження порядку надання та анулювання митницею статусу уповноваженого (схваленого) експортера».

До заяви подаються належним чином завірені копії:

  • зовнішньоекономічного контракту, за яким буде експортовано товар преференційного походження з України;
  • документів про преференційне походження товару з України.

Претендент на статус уповноваженого експортера повинен відповідати таким критеріям:

  • здійснювати зовнішньоекономічні експортні операції з товарами преференційного походження з України не менше одного року;
  • не мати історії порушень правил визначення преференційного походження товарів, виявлених за результатами перевірки достовірності сертифікатів про походження (перевезення) товару з України та/або декларацій;
  • здійснювати експорт товару, що відповідає правилам визначення преференційного походження товарів;
  • забезпечувати доступ митниці у порядку, встановленому чинним законодавством, до моніторингу виробництва товару та первинної документації, пов’язаної з таким виробництвом, що підтверджують походження товару з України.

Статус уповноваженого експортера надається митницями ДФС безоплатно, як на товари власного виробництва, так і закуплені на території України, що експортуються до держав Європейського Союзу, протягом 30 календарних днів, відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Статус схваленого експортера надається митницею протягом 30 календарних днів з дня отримання нею відповідної заяви. Цей строк може бути продовжений до 30 календарних днів з дати направлення митницею відповідного запиту до підприємства.