Як скористатися квотами

Відповідно до законодавства Європейського Союзу адміністрування, або іншими словами розподіл тарифних квот, здійснюється за двома принципами:

  • «перший прийшов – перший обслуговується», адміністрування здійснює Генеральний директорат з питань оподаткування Європейської Комісії (далі – ЄК)
  • через систему імпортних ліцензій, адміністрування здійснює Генеральний директорат ЄК, що відповідає за сільське господарство і розвиток сільських територій.


Ключова відмінність між цими принципами полягає в режимі адміністрування квот!

Принцип «Перший прийшов – перший обслуговується»

В рамках даного типу квот українські аграрії можуть експортувати 27 груп товарів. Оформлення експорту товару за принципом «перший прийшов – перший обслуговується» відбувається залежно від наявності невикористаного залишку відповідної квоти на момент подачі супровідних експортних документів. За цим принципом той хто першим подав ввізну митну декларацію в ЄС, той і отримає право на безмитне ввезення товарів.

Принцип імпортних ліцензій

Для того, щоб скористатися квотами, які адмініструються через систему імпортних ліцензій, Контрагенти з боку ЄС мають подати заявку на право здійснення імпорту до Генерального директорату ЄК «Аграрні питання та розвиток сільської місцевості». Після розгляду документів та перевірки наявності квот, Генеральний директорат видає ліцензію на імпорт.

З огляду на те, що існують певні обмеження щодо кількості та часу, протягом якого можна зарезервувати відповідний обсяг квот, варто зазначити:

  • при імпорті до ЄС м’ясної (яловичина, свинина, свійська птиця) та яєчної продукції ліцензування в рамках відповідних річних квот розподіляється рівними долями щоквартально, по 25% від загального обсягу квоти. Ліцензування імпорту зернових (пшениця, ячмінь, кукурудза) відбувається на щотижневих засадах, а молочної продукції (молоко, йогурт, вершкове масло) – шляхом розподілення квоти на два шестимісячні періоди;
  • при цьому, в залежності від кількості заявок на отримання ліцензій на імпорт до ЄС, поданих у період, визначений для кожної тарифної квоти, буде застосовуватися коефіцієнт розподілу квоти із зазначенням % від заявленого з боку імпортера обсягу.

Інформацію про залишки квот, що надаються через систему імпортних ліцензій, можна отримати через запит до Директорату ЄС з питань сільського господарства.

Детальні процедури ліцензування в рамках використання тарифних квот встановлюють шість регламентів ЄК:

для свинини – Регламент № 2015/2076
яєць та альбумінів – Регламент № 2015/2077
м'яса птиці – Регламент 2015/2078
яловичини – Регламент № 2015/2079
молочної продукції – Регламент № 2015/2080
зернових – Регламент № 2015/2081
додаткових тарифних преференцій – Регламент Європейського Парламенту та Ради ЄС 2017/1566.

Регламент про додаткові тарифні преференції (англійською)